Homepage Rady a tipy MALÝ BYT: CHYTRÉ TIPY A TRIKY NA JEHO ZVĚTŠENÍ

MALÝ BYT: CHYTRÉ TIPY A TRIKY NA JEHO ZVĚTŠENÍ

Mačkáte se v malém bytě jako sardinky? No alespoň k sobě máte blíž a nakonec, co je malé, to je hezké, i když vám to občas může lézt na nervy. Ale vážně, pokud nemůžete anebo nechcete vyměnit malý byt za větší, existuje pár triků, jak svůj byteček opticky zvětšit. Přečtěte si několik jednoduchých rad, které opravdu fungují a třeba vám některé z nich pomohou.

 

Úplné divy dokážou barvy

Do malých interiérů jsou daleko vhodnější světlé barvy. Syté, intenzivní tóny naopak zdůrazní stísněnou atmosféru celého prostoru. Jednoduchým trikem je ponechání bílého pruhu pod stropem, který opticky protáhne všechny stěny pokoje – stačí proužek o tloušťce 10 cm. Z hlediska vlastních barevných odstínů platí obecná zásada: teplé tóny prostor zmenšují. Sáhněte tedy po studených barevných odstínech, ale pozor na jejich intenzitu, lehký barevný nádech bohatě postačí. Velký vliv na vnímání prostoru má i barevnost podlahy, zde platí dvě zásady. Je-li to možné, sjednoťte podlahu v celém bytě a opět vsaďte na světlé tóny. Pozor na výrazné vzory, ať už na zdi nebo na podlaze – ruší dojem z interiéru a v malém bytě si je nemůžete dovolit.

 

Zbavte se zbytečností a vyberte si správný nábytek

Každý interiér, malý i velký, lze zařídit s větší či menší mírou účelnosti. V malém interiéru je však mnohem důležitější pracovat s nábytkem uvážlivě. Zbavte se všech zbytečností a využívejte mobilní kusy nábytku, které poslouží i jako úložný prostor. V obývacím i dětském pokoji se uplatní kontejner na kolečkách nebo sedací, designové krabice, v nichž se snadno a rychle schová spousta hraček vašich dětí. Vnímání prostoru ovlivňuje barva, výška, ale i hloubka nábytku. Pozor na masivní nábytek a velké a tmavě skříně. Úložného prostoru není nikdy dost, řešením proto může být vestavěná skříň. Ta sice ukrojí další cenný prostor z plochy vašeho pokoje, ale díky konstrukci na míru získáte maximum úložného prostoru. Vestavěné skříně se dobře hodí do ložnice nebo na chodbu, pokud to dispozice bytu umožní. Pokud vás trápí nízká světlá výška vašeho pokoje, pak máte jenom dvě možnosti, jak ji zamaskovat. První a samozřejmou radou je strop v co nejsvětlejší a nejzářivější bílé barvě. A rada druhá. Vybírejte si vhodný nábytek – vsaďte na nižší kousky tak, aby každá skříň nekřičela až ke stropu.

 

 

Projděte zrcadlem jako Alenka a objevíte nový prostor

Využít k optickému zvětšení prostoru zrcadlo není nová nebo překvapivá rada. Zrcadlení znásobí reálný prostor, který máte k dispozici, a zároveň prozáří každý interiér spoustou světla. Nic tak nevylepší vnímání prostoru jako dobře zvolené a umístěné zrcadlo. Je to léty osvědčená a funkční strategie. Pozor si dejte na budoucí odrazy, optické zvětšení prostor je jedna věc, ale co a jak uvidíte, je věc druhá. Ne všude se zrcadlo hodí. Jinak ale platí, že čím větší zrcadlo použijte, tím větší prostor získáte. Obdobně blahodárně mohou působit i prosklené plochy, v kuchyňské lince však z praktických důvodů raději zvolte matné sklo. Užití zrcadla navíc nemusí být vůbec samoúčelné. Koupelnu si bez něj nedovedeme ani představit, ale zrcadlo oceníte určitě na chodbě, která je navíc obvykle prostorově velmi omezená.

 

Zbytečná příčka? Pryč s ní!

Zatímco v předchozích radách jsme se věnovali úpravám, které nevyžadují žádné destruktivní zásahy a zásadní stavební práce. V posledním odstavci se zamyslíme nad podstatou problému. Je-li příčinou stísněného prostoru jeho zbytečné a nepraktické členění – zkuste si představit celkovou změnu dispozice bytu. Pokud odstraníte nepotřebnou příčku, získáte velký a spojený prostor. Ideální je propojení obývacího pokoje s kuchyní. Zbourat příčku není jen tak. Ne vždy je to možné a vždy je s tím spojená spousta práce a uklízení. Taky je to řešení pouze pro majitele bytu, nikoli pro nájemníky. Taková úprava se však velmi snadno promění v celkovou rekonstrukci bytu, a to je vlastní téma.

 

Vždycky se dá něco vymyslet

Ať už řešíte celý byt nebo jednu malou místnost, vždy existují různá řešení. Každý má jiné možnosti - omezený rozpočet nebo nedostatek času, mohou určit, na jaké změny vsadíte. Jestli se do proměny interiéru pustíte naplno nebo vyzkoušíte jenom několik málo úprav, záleží jen na vás. Nejdůležitější je, abyste se v bytě, ale i při všech pracích spojených s jeho proměnou, cítili dobře. Sami jistě víte nejlépe, co bude slušet vašemu domovu. Tak se nadechněte a pusťte se do toho!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články